Facebook Twitter Přidej svůj názor Realizace BANAN s.r.o. Výdaje z jednoho platu | Nechceme komunisty .cz

Výdaje z jednoho platu jsou nižší

Za komunistů byla tzv. střední mzda 3000 Kč (půlka lidí má více, půlka méně), dnes je to cca 21000 Kč. Tzn. že pokud svíčková za komunistů stála 11 Kč, v přepočtu na dnešní plat to je 77 Kč (11x7).

Zdroje:

http://www.czso.cz/csu/2011edicniplan.nsf/p/1420-11

http://www.hypoindex.cz/zajem-o-najemni-bydleni-roste

Jídlo, benzín, cigarety či elektronika jsou dnes výrazně levnější. Výrazně dražší jsou však nájmy. Na byt se za komunistů ovšem čekalo dlouhá léta a díky nízkým nájmům chyběly peníze na následné opravy.

Pokusili jsme se spočítat průměrné výdaje z jednoho platu. Jako plat jsme stanovili střední hodnotu (tzv. medián, polovina lidí vydělává více, polovina méně) a jako výdaje za bydlení jsme vzali průměrný nájem v ČR s připočtením nákladů na energie a vydělili jej dvěma (počítali jsme s tím, že v bytě 2+1 bydlí dva lidé).

Denně jsme počítali se snídaní a večeří doma, obědem v jídelně (podařila se dohledat cena svíčkové). Připočetli jsme nějaké ty cigarety (taky podle průměrné spotřeby v ČR) a také oblečení.

A rovněž jsme zprůměrovali dnešní náklady  za oblečení a  počítali jsme s nákupem 1 kusu oděvů za měsíc (vzorově jsme vzali jeany) - ano zde je jasné, kdysi jsme si to prostě nemohli koupit.

Nepočítali jsme elektroniku (ta globálně šla cenově dolů) a dovolené (ono se moc cestovat předtím nemohlo).

Přidej svůj názor


Produkty