Facebook Twitter Přidej svůj názor Realizace BANAN s.r.o. Práce | Nechceme komunisty .cz

Umělá zaměstnanost je minulostí

Zdroje:

http://pravyprostor.cz/10-nejcastejsich-lzi/

http://blisty.cz/art/52096.html

http://cs.wikipedia.org/wiki/Vekslák

Za vlády komunistů existovala povinnost pracovat, proto vznikalo mnoho nadbytečných pracovních míst. Tam, kde je dnes potřeba pěti lidí, pracovalo za komunistů hned osm. Efektivita práce tak byla velmi nízká.

Pokud někdo řekne, že za dob komunismu byla v Česku nulová nezaměstnanost, teoreticky mluví pravdu. Je zde bohužel jedno velké ale. Protože za dob komunismu měl každý člověk povinnost pracovat a mít v průkazu razítko zaměstnavatele, byla neustále udržována umělá přezaměstnanost, která sice vedla k iluzi prosperující společnosti, avšak nahlédneme-li na tento problém z hlediska produktivity, tak slavné už to nebylo.

Představme si malou pekárnu, které stačí pět lidí, aby byla provozuschopná. Za komunismu zde mohlo pracovat i osm zaměstnanců. Takovéto firmy po rozpadu komunismu většinou zkrachovaly, neuměly totiž efektivně využívat své zaměstnance.

Nezaměstnanost však existovala i za komunistů. Odhaduje se, že se pohybovala zhruba mezi 3 až 5 procenty. Byla však dobře utajená a tito lidé samozřejmě neměli žádné příjmy (sociální dávky). Komunisté přece nechtěli, aby se o nich mluvilo. Jejich režim byl přeci "dokonalý".

Kdo tedy byl nezaměstnaný?

1) lidé, kterým byla znárodněna (státem odebrána) firma a majetek (viz. Podnikání)
2) matky invalidních dětí, které odmítly dát dítě do ústavu a musely tak o něj celý den pečovat
3) lidé, kteří se vlivným osobám "nelíbili" (např. nevolili tak, jak si přáli komunisté)
4) ti, kteří si to uměli zajistit (a věnovali se podnikaní načerno, např. veksláci, hazardéři atd.)

Vekslák = podnikatel v době komunismu. Člověk který se věnoval nelegálnímu prodeji cizích valut a prodeji bonů. Dnes k tomu slouží směnárny.

Přidej svůj názor


Produkty