Facebook Twitter Přidej svůj názor Realizace BANAN s.r.o. Ceny | Nechceme komunisty .cz

Levněji za komunistů nebylo

Za komunistů byla tzv. střední mzda 3000 Kč (půlka lidí má více, půlka méně), dnes je to cca 21000 Kč. Tzn. že pokud cigarety za komunistů stály 14 Kč, v přepočtu na dnešní plat to je 98 Kč (14x7).

Zdroje:

http://www.czso.cz/csu/2011edicniplan.nsf/p/1420-11

http://www.totalita.cz/norm/norm_02.php

http://cs.wikipedia.org/wiki/Tuzex

http://cs.wikipedia.org/wiki/Bony

Bylo za komunistů levněji? V přepočtu na dnešní ceny by stál litr rumu 675 korun a benzin 54 korun. Takže se nežilo zase tak levně, jako by se mohlo na první pohled zdát :)

Asi nejčastějším argumentem, který slýcháme od podpůrců komunismu, bývá, že dnes je oproti minulosti vše dražší. Ceny byly samozřejmě nižší, ale nezapomínejme také na to, že platy oproti tomu rozhodně nebyly stejně vysoké jako dnes. Zjistili jsme si ceny z roku 1989 (zdroj: Český Statistický Úřad), poté jsme navštívili supermarkety a zaznamenali si ceny z roku 2013. V roce 1989 byly všechny ceny stejné, nyní jsme však měli na výběr mnoho výrobků různé cenové kategorie, proto jsme mohli nakoupit ještě levněji, než byly průměrné ceny v roce 1989.

Velký rozdíl můžeme zaznamenat také ve výběru zboží. Dnes máme obrovský výběr prakticky ve všech odvětvích, za komunistů však byla spousta zboží nedostatková (např. banány, mandarinky, toaletní papír, dámské vložky). Některé zboží nebylo k sehnání vůbec a dalo se koupit jen v Tuzexu.

Tuzex (Tuzemský Export) – jednalo se o síť obchodů, ve kterých šlo nakoupit zboží hlavně "ze západu". Nakupovat zde šlo pouze za tzv. Bony. Tyto poukázky se oficiálně daly pořídit pouze výměnou za zahraniční měnu. Cena byla v přepočtu 1 Kčs = 1 bon. Ti, kteří ale neměli zahraniční měnu, si mohli bony pořídit jen na černém trhu, kde se pohybovala cena cca 5 Kčs = 1 bon. Takže už víte k čemu tyto obchody převážně sloužily? No přece k odčerpání zahraniční měny od českých obyvatel.

Přidej svůj názor


Produkty